17.9.10

Status prawny leków homeopatycznych w Polsce

W Polsce status prawny leku homeopatycznego określa Ustawa Prawo farmaceutyczne (Dz. U. 2003 nr 105 poz. 996) z dnia 6 września 2001 roku, z późniejszymi zmianami, która weszła w życie z dniem 1 października 2002 r. Następnie ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 roku o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne, ustawy o zawodzie lekarza oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo farmaceutyczne, ustawę o wyrobach medycznych oraz ustawę o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych ( Dz.U. 2004 nr 92 poz. 882 ) - znowelizowano prawo farmaceutyczne dostosowując przepisy krajowe do wymogów dyrektywy 2001/83/WE, zmienionej dyrektywą 2004/27/WE.Wszystkie dostępne w Polsce leki homeopatyczne zostały dopuszczone do obrotu zgodnie z procedurą rejestracyjną leków. W przypadku leków homeopatycznych złożonych ma zastosowanie procedura standardowa, a więc taka jak w przypadku leków alopatycznych. W przypadku leków pojedynczych stosowana jest procedura uproszczona.

O homeopatii


    Homeopatia jest metodą leczniczą, która zajmuje się całym człowiekiem, rozpatrując wszystkie jego dolegliwości i choroby. Lek homeopatyczny pobudza naturalne siły uzdrawiające naszego organizmu, powodując - w zależnosci od rodzaju i zaawansowania chorób pacjenta - wyleczenie, poprawę stanu zdrowia, lub przynajmniej ulgę w cierpieniu.
    Homeopatia opiera się na hipotezie Hipokratesa, że podobne leczy się podobnym (łac. similia similibus curentur).
    Na przełomie XVIII i XIX wieku metoda została rozwinięta przez niemieckiego lekarza i farmaceutę Samuela Hahnemanna i od tego czasu nieprzerwanie, z rosnącą popularnością praktykowana jest przez lekarzy na całym świecie.
    Homeopatia, jako specjalna forma leczenia, opiera się na czterech podstawowych zasadach:
  1. Lek homeopatyczny jest substancją naturalną (pochodzi ze świata roślin, minerałów, zwierząt oraz chorobowo zmienionych tkanek lub wydzielin), przygotowaną w pewien ściśle określony sposób i wypróbowaną w swoim działaniu na zdrowym człowieku (w tzw. homeopatycznej próbie lekowej).
  2. Lek homeopatyczny podawany jest pacjentowi zgodnie z zasadą podobieństwa, po przeprowadzeniu szczegółowego, indywidualnego wywiadu lekarskiego z uwzględnieniem cech, upodobań i nawyków pacjenta koniecznych dla wyboru leku.
  3. Pacjentowi podawany jest wyłącznie jeden lek na raz.
  4. Stosuje się najmniejszą dawkę leku i obserwuje się jej działanie.